Законодавчі ініціативи за період 01 вересня – 15 вересня 2021 року, що впливають на діяльність виробників з ВДЕ

Верховна Рада України

Прийняті в цілому

08 вересня 2021 Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переходу прав на земельну ділянку у зв’язку з переходом прав на об’єкт нерухомого майна, який на ній розміщено». Як проєкт закону був зареєстрований у ВРУ за №5248 від 15.03.2021 року.

Законом визначаються особливості переходу права на земельну ділянку у разі набуття особою або державою або територіальною громадою прав власності, господарського відання, оперативного управління або користування на об’єкт нерухомого майна, об’єкт незавершеного будівництва, що розміщені на ній.

Текст закону підписано Головою Верховної Ради України та 14 вересня 2021 року направлено на підпис Президента України.

Робота Комітетів Верховної Ради України

Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг

8 вересня 2021 р. відбулось засідання Комітету, на якому розглядались, зокрема:

  • проект Закону про внесення змін до законів України щодо питання впровадження накопичувачів енергії, реєстраційний №5436 (н.д. Кучеренко О.Ю., Бондар М.Л., Єфімов М.В., Гриб В.О. та інші);
  • проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення енергетичної безпеки та розвитку систем накопичення енергії, реєстраційний №5436-1 (н.д. Камельчук Ю.О., Скороход А.К., Єфімов М.В., Гриб В.О.);
  • проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії та торгівлі на електронних аукціонах, реєстраційний №5436-2, Герус А.М., Нагорняк С.В., Пивоваров Є.П., Жупанин А.В., Костюх А.В. та інші.

Народний депутат Юрій Камельчук доповів, що робоча група з депутатів Комітету опрацювала основний та альтернативні проєкти законів та пропонує зареєструвати підготовлений народними депутатами законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії» за №5436-д.

Прийняття рішення по законопроєктах щодо систем накопичення перенесено на наступне засідання Комітету.

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики

Протягом робочого тижня 13 – 17 вересня 2021 року Комітет планує розглянути правки до проєкту Закону №5600 про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень (передбачає запровадження акцизного податку на електричну енергію, вироблену з ВДЕ). До другого читання до проєкту закону №5600 подано  11 319 правок.

Після обговорення правок та прийняття рішення по їх урахуванню Комітет сформує редакцію проєкту закону до другого читання, яка буде запропонована Комітетом для внесення на голосування депутатами.

Кабінет Міністрів України

Прийняті рішення

15 вересня 2021 року прийнято постанову № 960 «Питання Державної інспекції архітектури та містобудування».

Зазначеним рішенням КМУ припиняє повноваження Державної архітектурно-будівельної інспекції України та свої повноваження починає виконувати Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ), яка здійснює державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

ДІАМ було створено 23 грудня 2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1340.

15 вересня 2021 року прийнято розпорядження № 1088-р «Про погодження утворення територіальних органів Державної інспекції архітектури та містобудування».

Відповідним розпорядженням утворюються територіальні органи Державної інспекції архітектури та містобудування як структурні підрозділи апарату зазначеної Інспекції.

01 вересня 2021 року прийнято постанову № 926 «Про затвердження Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації».

Цей Порядок визначає склад, зміст, механізм розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації на місцевому рівні:

  • комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади,
  • генерального плану населеного пункту,
  • детального плану території,
  • історико-архітектурного опорного плану населеного пункту.

Порядок може бути корисним для інвесторів, які реалізують або планують реалізовувати проєкти у сфері ВДЕ.

01 вересня 2021 року прийнято постанову № 952 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. N 548».

Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Порядку проведення експертизи містобудівної документації, що зумовлені змінами, внесеними до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.06.2020 р. згідно Закону № 711.

Відповідно до  оновленого Порядку експертизі підлягають проекти такої містобудівної документації:

  • комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад;
  • генеральних планів міст.

За рішенням замовників може проводитися також експертиза проектів генеральних планів селищ, сіл, детальних планів територій та змін до них.

Зазначений Порядок уточнює перелік документів, які замовник подає експертній організації для проведення експертизи, процедуру проведення експертизи. Вимагається обґрунтування надання негативного висновку з викладенням причин та посиланням на відповідні норми законодавства.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Прийняті рішення

01 вересня 2021 року прийнято постанову № 1490 «Про затвердження Змін до Правил ринку».  

Змінами до Правил ринку уточнюються формули визначення плати за невідповідність надання послуг з балансування (стосується учасників балансуючого ринку) та плати за невідповідність надання послуг із зменшення навантаження виробників ВДЕ з підтримкою.

01 вересня 2021 року прийнято постанову № 1457 «Про внесення зміни до Порядку встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу на електричну енергію для суб’єктів господарської діяльності, споживачів електричної енергії, у тому числі енергетичних кооперативів, та приватних домогосподарств, генеруючі установки яких виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії».

Змінами до Порядку передбачається доповнити перелік документів, що подаються заявниками до НКРЕКП для встановлення «зеленого» тарифу, новим документом, а саме.

У разі, якщо на день подання заяви до НКРЕКП для встановлення «зеленого» тарифу технічні умови приєднання до електричних мереж об’єкта електроенергетики, для якого встановлюється «зелений» тариф, втратили чинність згідно зі статтею 30 та пунктом 5 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до заяви додатково додається копія акта щодо надання послуги з приєднання або копія повідомлення про надання послуги з приєднання об’єкта електроенергетики. При цьому, зазначений документ повинен бути підписаний/виданий протягом строку чинності технічних умов згідно з вимогами статті 30 та пункту 5 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Проєкти регуляторних актів, оприлюднені для обговорення

14 вересня 2021 року НКРЕКП оприлюднено для обговорення проєкт постанови «Про внесення змін до Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії».

Запропонованими змінами до Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії пропонується:

  • зобов’язати виробників з ВДЕ при поданні уточненого (оновленого) графіку відпуску електричної енергії протягом торгівельного дня (але не пізніше ніж за 55 хвилин до «закриття воріт ВДР» для відповідного розрахункового періоду) зазначати причину оновлення інформації (зміна погодних умов, команда ОСП/технічні причини);
  • зобов’язати ОСП надавати інформацію щодо прогнозних обсягів відпуску виробників, що здійснюють продаж за «зеленим» тарифом, з урахуванням диспетчерських команд на зміну навантаження, та яку гарантований покупець зобов’язаний враховувати при формуванні торгівельної стратегії.

Прогнозується, що зазначені зміни дозволять гарантованому покупцю враховувати прогнозні зменшення навантаження виробників з ВДЕ за командою диспетчера, та покращити прогнозування обсягів купівлі-продажу електричної енергії та торгівельну стратегію.

Проєкт оприлюднений на вебсайті НКРЕКП:

https://www.nerc.gov.ua/?news=11972

Зауваження та пропозиції до зазначеного акта приймаються НКРЕКП до 24 вересня 2021 року (включно).