Законодавчі ініціативи за період 15 січня – 15 лютого 2022 року, що впливають на діяльність виробників з ВДЕ

Верховна Рада України

Прийняті закони

15 лютого 2022 року Верховною Радою України прийнято проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії (№5436-д) – у другому читанні та в цілому.

Зареєстровані проєкти

25 січня 2022 року за № 6548 зареєстрований проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці.

Законопроектом пропонується:

  • скасувати Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та, відповідно, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • об’єднати податок на доходи фізичних осіб, військовий збір та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування об’єднавши їх у єдиний податок – податок на доходи фізичних осіб із застосуванням ставки податку у розмірі – 20% починаючи з 1 січня 2026 року.

Тимчасово, до 2026 року ставка податку на доходи фізичних осіб буде застосовуватись у таких розмірах:

в період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року включно – у розмірі 29 відсотків;

в період з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року включно – у розмірі 26 відсотків;

в період з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року включно – у розмірі  23 відсотки.

Як передбачають автори законопроєкту його прийняття зменшить податкове та адміністративне навантаження на фонд оплати праці.

Робота Комітетів Верховної Ради України

Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг

08 лютого 2022 року відбулось засідання Комітету, на якому члени Комітету розглянули та рекомендували Верховній Раді України до схвалення у другому читанні та в цілому проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії, №5436-д.

Прийняття зазначеного законопроєкту вже давно очікують оператор системи передачі, учасники ринку. Він спрямований забезпечити широке використання систем накопичення енергії, допомогти оптимізації виробництва електроенергії за рахунок вирівнювання графіка навантаження електростанцій, що виробляють електричну енергію з ВДЕ, та збалансувати роботу енергосистеми.

Законопроєктом, зокрема, дозволяється виробникам електричної енергії, яким встановлено “зелений” тариф,  зберігати енергію, вироблену на власних електроустановках, що використовують альтернативні джерела енергії, без отримання ліцензії зі зберігання енергії за умови відбору електричної енергії установкою зберігання енергії виключно від власних генеруючих установок. При цьому, в будь-який час потужність, з якою здійснюється відпуск електричної енергії, не повинна перевищувати  встановлену потужність електроустановок такого виробника відповідно до ліцензії на виробництво електричної енергії. Обов’язковим є наявність окремого комерційного обліку електричної енергії, перетікання якої здійснено до та з установки зберігання енергії такого виробника.

Кабінет Міністрів України

Постанова КМУ від 2 лютого 2022 р. № 86 «Про затвердження Правил розроблення робочих проектів землеустрою».

Постановою, зокрема, встановлено Правила розроблення робочих проектів землеустрою щодо:

  • рекультивації порушених земель;
  • зняття  та перенесення родючого шару ґрунту;
  • консервації деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель;
  • поліпшення стану сільськогосподарських угідь і лісових земель;
  • захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, зсувів, ущільнення, закислення, забруднення промисловими та іншими відходами, радіоактивними та хімічними речовинами.

Постанова КМУ від 26 січня 2022 р. № 49 «Про затвердження Типової форми договору про встановлення земельного сервітуту для розміщення об’єктів енергетики та передачі електричної енергії».

Постанова затверджує Типову форму договору про встановлення земельного сервітуту для розміщення об’єктів енергетики та передачі електричної енергії.

Зазначений нормативно-правові акти можуть бути корисними для інвесторів, що реалізують проєкти у сфері ВДЕ.

Кабінет Міністрів України

Прийняті рішення

У період 01 січня – 15 січня 2022 року Кабінетом Міністрів України не приймались рішення, які можуть впливати на діяльність виробників ВДЕ.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Прийняті рішення

На засіданні 14 січня 2022 року прийнято постанову НКРЕКП «Про затвердження Змін до Правил ринку».  Нормативно-правовим актом вносяться зміни до Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307, зокрема:

  • удосконалюється термінологія (визначення терміну «система управління ринком»);
  • уточнюються умови набуття та позбавлення учасників ринку статусів «Переддефолтний» та «Дефолтний»;
  • впроваджується відповідальність ППКО за вчасну та достовірну передачу даних комерційного обліку АКО;
  • змінюється алгоритм розподілу максимально дозволених обсягів продажу за двосторонніми договорами, на РДН та ВДР між учасниками балансуючої групи у разі неподання відповідних даних стороною, відповідальною за баланс;
  • визначаються мінімальні вимоги до постачальників послуг з балансування (ППБ) щодо подання пропозицій на завантаження та розвантаження на балансуючому ринку. Так, у разі:
  • якщо ОСП за результатами аналізу придбаних обсягів РВЧ на завантаження за попередні 7 днів встановить їх недостатність (50% від потреби, зазначеної у деталях аукціонів на допоміжні послуги), ППБ зобов’язані подавати на балансуючому ринку заявки/пропозиції на балансуючу електричну енергію не менше ніж 10 % від його фізичного графіка відпуску;
  • якщо усереднений за 10 днів обсяг придбаних РВЧ на розвантаження менше ніж 50% від потреби, зазначеної у деталях аукціонів, ППБ зобов’язані подавати на балансуючому ринку заявки/пропозиції на балансуючу електричну енергію на розвантаження не менше ніж 5 % від її фізичного графіка відпуску.
  • встановлюється можливість урегульовувати взаємні зобов’язання сторін із застосуванням неттінгу шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. Одночасно визначаються випадки коли не допускається зарахування зустрічних однорідних вимог;
  • у частині порядку обчислень та фінансових розрахунків за балансуючу електричну енергію та небаланси внесено зміни до окремих формул, також змінено формулу з визначення плати за невідповідність надання допоміжних послуг з РПЧ, аРВЧ, рРВЧ, РЗ;
  • уносяться редакційні правки.

Зазначені зміни набирають чинності з дня, наступного за днем оприлюднення постанови НКРЕКП на офіційному вебсайті  Комісії. Станом на 17 січня 2022 постанова НКРЕКП «Про затвердження Змін до Правил ринку» не була оприлюднена.