Законодавчі ініціативи за період 16 вересня – 30 вересня 2021 року, що впливають на діяльність виробників з ВДЕ

Верховна Рада України

Робота Комітетів Верховної Ради України

Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг

17 вересня 2021 р. відбулось засідання Комітету, на якому вдруге (після засідання від 08 вересня 2021 року) розглядались:

  • проект Закону про внесення змін до законів України щодо питання впровадження накопичувачів енергії, реєстраційний №5436 (н.д. Кучеренко О.Ю., Бондар М.Л., Єфімов М.В., Гриб В.О. та інші);
  • проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення енергетичної безпеки та розвитку систем накопичення енергії, реєстраційний №5436-1 (н.д. Камельчук Ю.О., Скороход А.К., Єфімов М.В., Гриб В.О.);
  • проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії та торгівлі на електронних аукціонах, реєстраційний №5436-2, Герус А.М., Нагорняк С.В., Пивоваров Є.П., Жупанин А.В., Костюх А.В. та інші;
  • підготовлений робочою групою Комітету проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії» (підготовлений на основі проєкту закону, реєстраційний № 5436 та альтернативних).

Комітет розглянув перелічені проєкти законів та прийняв рішення зареєструвати підготовлений робочою групою проєкт закону під реєстраційним №5436-д та рекомендувати його Верховній Раді для прийняття у першому читанні.

Кабінет Міністрів України

Прийняті рішення

Постанова КМУ від 22 вересня 2021 р. № 983 «Про внесення змін до Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами».

Кабінетом Міністрів України вносяться зміни до Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами. Зміни зумовлені прийняттям закону, що зобов’язує всіх виробників електроенергії, незалежно від форми власності (за винятком  виробників з ВДЕ) до 1 квітня 2022 року продавати електричну енергію за двосторонніми договорами тільки на електронних аукціонах. Також передбачені зміни до умов проведення спеціальних торнгових сесій з продажу електричної енергії для АТ «Укрзалізниця».

22 вересня відбулось засідання Аукціонного комітету під керівництвом першого заступника міністра енергетики Юрія Власенко.

Аукціонний комітет затвердив примірні договори купівлі-продажу електроенергії між учасниками ринку для запуску нової моделі ПСО, яка має запрацювати з 1 жовтня 2021р., а саме:

 

  • між НАЕК «Енергоатом» і постачальником універсальних послуг;
  • між НАЕК «Енергоатом» і оператором систем розподілу – для компенсації технологічних витрат електричної енергії на розподіл.

Постанова КМУ від 22 вересня 2021 р. № 998 «Про внесення змін до Порядку подання фінансової звітності».

Зміни, що вносені до Порядку подання фінансової звітності зумовлені нещодавніми змінами у Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україн», в якому для цілей бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності було встановлено критерії віднесення підприємств до мікро-.ю малих, середніх та великих підприємств, а також визначеног строки оприлюднення фінансової звітності разом з аудиторським звітом.

2020 рік є першим звітним періодом, за який підприємства, що зобов’язані застосовувати міжнародні стандарти, подають фінансову звітність на підставі таксономії за міжнародними стандартами в електронній формі.

Але повноцінне подання фінансової звітності до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку стало можливим лише після 12 серпня 2021 року лише, коли Комісія повідомила про технічну готовність центру збору фінансової звітності НКЦПФР.

Постановою КМУ подовжено строки подання  підприємствами повного пакету річної фінансової звітності та проміжної фінансової звітності, уточнено склад форм фінансової звітності для окремих категорій підприємств та порядок їх подання.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

29 вересня 2021 року прийнято постанову № 1682 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП».

Зазначеною постановою вносяться зміни до:

  • Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 307;
  • Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 26 квітня 2019 року № 641.

Зміни урегульовують випадки, коли до складу виробника електричної енергії входять генеруючі одиниці, для яких установлено «зелений» тариф або щодо яких переможець аукціону набув право на підтримку, так й генеруючі одиниці, які працюють без підтримки.

Для виробників електричної енергії, які увійшли до балансуючої групи гарантованого покупця, договір про врегулювання відповідальності за небаланси призупиняє свою дію лише по генеруючих одиницях, для яких установлено «зелений» тариф або щодо яких переможець аукціону набув право на підтримку. А Гарантований покупець несе фінансову відповідальність перед ОСП лише за небаланси таких виробників по генеруючих одиницях, для яких установлено «зелений» тариф або щодо яких переможець аукціону набув право на підтримку.

29 вересня 2021 року прийнято постанову № 1680 «Про затвердження Змін до Кодексу системи передачі».

Зміни до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, зокрема, стосуються:

  • визначення термінів «оперативна команда» та «оперативне розпорядження» із відповідним уточненням по тексту Кодексу;
  • визначення процедури надання оператором системи передачі Регулятору звіту про виконання плану розвитку системи передачі, його наповнення, запровадження відповідних шаблонних форм;
  • уточнення процедури формування планів розвитку систем передачі та розподілу з метою їх синхронізації в частині виконання окремих заходів;
  • впровадження технічних вимог до побудови інформаційно-технологічних систем диспетчерського управління ОЕС України;
  • впровадження технічних вимог до побудови каналів зв’язку для обміну технологічною інформацією між оператором системи передачі та користувачами системи передачі/розподілу.

Крім цього, визначається порядок погодження будівництва та експлуатації електроустановок, які пов’язані прямою лінією та не мають будь-яких електричних зв’язків з електрообладнанням, яке працює синхронно в ОЕС України.

29 вересня 2021 року прийнято постанову № 1679 «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 08 квітня 2020 року № 766».

Зміни вносяться до постанови НКРЕКП від 08 квітня 2020 року № 766 «Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (так звана «антиковідна постанова», якою всупереч встановленому законом порядку прийняття регуляторних актів, змінюються правила функціонування ринку електричної енергії).

Встановлено, що учасники ринку (крім виробників та гарантованого покупця) при здійсненні операцій з купівлі та продажу електричної енергії за ДД, на РДН та імпорту/експорту електричної енергії повинні уникати операцій, за результатами яких формується від’ємна сальдована величина – різниця між сумарним обсягом купівлі електричної енергії за ДД, на РДН та імпорту  електричної енергії та сумарним обсягом продажу електричної енергії за ДД, на РДН та експорту більше ніж 1 МВт·год за розрахунковий період у торговій зоні «ОЕС України».

Адміністратор розрахунків спільно з оператором ринку здійснює моніторинг та, у разі виявлення порушення вимоги, здійснює аналіз ситуації та у разі необхідності повідомляє Регулятора.

22 вересня 2021 року прийнято постанову № 1589 «Про визначення ставки внеску на регулювання на IV квартал 2021 року».

НКРЕКП своїм рішенням збільшило розмір ставки внеску на регулювання на IV квартал 2021р., визначивши ставку внеску на регулювання на IV квартал 2021 року у розмірі 0,113 відсотка.

16 вересня 2021 року прийнято постанову № 1546 «Про затвердження Змін до Кодексу системи передачі».

Зміни до Кодексу системи передачі, зокрема, стосуються впровадження технічних вимог до електроустановок систем накопичення енергії.

Запропонованими змінами до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, пропонується, визначити:

  • вимоги щодо підключення систем накопичення енергії (СНЕ) до електричних мереж внутрішнього електрозабезпечення Користувачів системи передачі,
  • технічні вимоги, які мають застосовуватися до такого типу обладнання,
  • вимоги щодо системних випробувань та експлуатації СНЕ, надання допоміжних послуг оператору системи передачі за допомогою СНЕ,

а також порядок обміну інформацією між ОСП та Користувачами системи передачі, що мають СНЕ.